» » РЕФОРМУВАННЯ ГАЛУЗІ ОСВІТИ - НА ЧАСІ. ЧИ ЩЕ НІ?

РЕФОРМУВАННЯ ГАЛУЗІ ОСВІТИ - НА ЧАСІ. ЧИ ЩЕ НІ?

Автор: admin 13-10-2017, 09:08
Yes

Чергова двадцята сесія районної ради, яка відбулася під очільництвом голови районної ради Я. А. Попка, була напруженою й дієвою водночас. Порядок денний містив двадцять різнопланових питань. Розпочали депутати свою роботу із затвердження районної програми боротьби з амброзією, якою передбачається здійснення комплексу заходів, направлених на локалізацію та ліквідацію вогнищ небезпечного карантинного бур’яну – амброзії полинолистої. Відмічалося, що на сьогоднішній день цей шкідливий для здоров’я людей бур’ян здебільшого поширюється на необроблюваних землях, пустирях, узбіччях доріг тощо. Наголошувалося, що потрібно комплексно й з усією серйозністю підходити до цієї проблеми, аби не допускати поширення цього алергену, який не лише шкодить здоров’ю, а й в рази понижує врожайність сільськогосподарських культур, засмічених цим бур’яном.
Yes

Також на сесії було прийнято ряд освітніх програм, мета яких – впровадження нових методів навчання та підвищення якості освіти загалом. Серед комплексу освітніх питань найбільш складним в прийнятті рішення стало визначення опорних шкіл Лисянщини та створення освітніх округів у нашому районі. Першим свій проект запропонував депутат районної ради В. В. Лациба, яким визначено опорні школи: Лисянський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1-гімназія» та Боярську, Виноградську і Бужанську школи. Водночас, згаданий проект містить одне досить вагоме «але» – відтермінування створення опорних шкіл та їх філій до утворення об’єднаних громад (чи об’єднаної громади) у Лисянському районі, мовляв новостворені громади мають самі вже визначати, що й де розташовуватиметься.
Начальник відділу освіти райдержадміністрації Л. М. Гнатюк теж запропонувала опорні вищеназвані школи, а також поінформувала депутатів про стан справ в освітній галузі. Невтішною є демографічна ситуація в районі, приміром тоді, як ще десять років тому в школах Лисянщини навчалось чотири тисячі учнів, то на сьогоднішній день їх вдвічі менше й розраховувати на покращення ситуації не варто, адже народжуваність в селах району – 1-3 дитини в рік. А це значить, що надалі дітей буде ще менше. В сільських школах неповні класи, багато дітей через це змушені навчатися за індивідуальною програмою, яка передбачає вдвічі менше навантаження. Чи задовольняє школярів та їх батьків такий рівень знань? Однозначно ні. Але є інша сторона проблеми – на освітню галузь району на зарплати вчителям держава виділяє 37 мільйонів гривень, дефіцит – 10 мільйонів. І без непопулярних рішень на кшталт пониження ступеня освітніх закладів чи й закриття окремих – невідомо чи вдасться обійтися. Говорилося на сесії, що дійсно впродовж багатьох років докладалося максимум зусиль, аби зберегти освітню мережу, але якою ціною? В одних школах на учня припадає в десять разів більше грошей, ніж в інших. Замість оновлення матеріальної бази, придбання комп’ютерів, мультимедійних дошок, наочності змушені витрачати левову частку освітнього бюджету на обігрів шкіл, утримання персоналу тощо. Поряд з цим і людям в селах потрібно десь працювати, чи зможуть в майбутньому організувати постійний підвіз учнів до опорних шкіл, приміром в заметіль?... Питань більше, ніж відповідей. Депутат районної ради О. О. Пухир зауважив: "«Ми розуміємо, що об’єднання навчальних закладів вже на часі, але рука не піднімається голосувати за закриття сільських шкіл…». Від народних обранців надійшла пропозиція про те, що такі доленосні питання повинні вивчатися громадою й відповідно виноситись пропозиції від неї. Депутати зупинилися на тому, що підтримали проект рішення про визначення чотирьох опорних шкіл і створення таких же освітніх округів.
На сесії також розглянули ряд інших питань, серед яких - затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердили програми медичної та культурної галузей, внесли зміни до районного бюджету.