Історія

Історія Лисянського району

Історія нашого району сягає в глибину тисячоліть. І хоч писемна історія нараховує чотири століття, але, безперечно, на пагорбі в дузі Гнилого Тікича люди селилися в прадавні часи. Знахідки знарядь праці та залишків посуду первісної людини дають підстави твердити, що наші пращури ще в доісторичну епоху цю пречудову місцину обрали для свого проживання.

Перша згадка про Лисянку датується 1593 роком, а у 1622 році містечку було надано магдебурське право.

Батько славнозвісного Богдана, Михайло Хмельницький, був громадянином Лисянки, збирачем податків, тут же одружився із козачкою. За час служби в Я.Давидовича у Лисянці Михайло Хмельницький отримав хутір Субботів.

Спогади про наш край Тарас Шевченко виклав у своїй праці “Прогулка с удовольствием и не без морали”, майстерно змалював у своїй поемі “Гайдамаки”. Шукаючи вчителя малювання , малий Тарас прийшов до дяка Єфрема. У Лисянці збереглася криниця, з якої майбутній геній українського народу носив до дяка воду. Нині – це історико- етнографічний комплекс “Тарасова криниця”. Наявність історико-археологічних пам’яток: Бурти (пам’ятка сарматської дроби), Журжинецьке городище ( пам’ятка раннього залізного віку), Змієві вали (пам’ятка черняхівської культури та раннього залізного віку), комплекс залишків трипільської культури, скіфських курганів роблять наш край неповторним з історичної точки зору.

Лисянщина подарувала Україні ціле сузір’я видатних діячів науки, вчених зі світовим ім’ям. Поміж них публіцист і громадський діяч Лавріненко Ю.А., доктор математичних наук Слєщинський І.В., видатний художник Макушенко І.С., генетик і селекціонер, академік Глущенко І.Є..

Лисянський район утворився 07.03.1923 року.

У мирні дні жителі району уславили свою малу батьківщину звитяжними трудовими досягненнями, ще повніше розкрили могутній потенціал економіки та духовної сфери Лисянщини.

Станом на 01.01.2019 у районі проживає - 23,001 тис. осіб
З них :
в селищі - 7,826 тис.осіб
сільського населенння - 15,175 тис. осіб

Площа району - 746 кв.км,. 3,57 відсотка території області. Відстань від районного центру до міста Черкаси автошляхом – 143 км.

Основними природними ресурсами району є сільськогосподарські угіддя, землі лісового фонду, надра району. З корисних копалин на території Лисянщини є бентонітові і палигорськітові глини.

Провідним промисловим підприємством району є ПАТ “Дашуківські бентоніти”. Продукція цього підприємства є унікальною, конкурентноздатною і дуже потрібною іншим галузям народного господарства. Це – основний виробник бентонітових глин та бентопорошків в Україні та найбільший наповнювач районного бюджету. Так лише за 9 місяців 2011 року ним реалізовано продукції на суму 39 мільйонів 259 тисяч гривень, що складає майже 93,3 відсотки від загальної кількості реалізованої промислової продукції у районі. Одним з напрямків роботи комбінату є благодійність.


Начасі в с.Будище в Будищенській філії КХП "Кононівський елеватор" розміщено пункту прийому, збереження первинної обробки зерна

Станом на 01.01.2018 року у районі налічується всього 74,6 тис. га землі, з яких 60,2 тис. га землі сільськогосподарського призначення.

В районі зареєстровано 68 агропромислових формувань. З них:
10 приватних підприємств,товариств з обмеженою відповідальністю,
2 відкритих акціонерних товариства,
47 селянсько-фермерських господарств.

Вагомий внесок у розвиток сільського господарства району надають ПрАТ НВФ "Урожай", СПП "Біле озеро", СТОВ «Бужанське».

Аналіз показників соціально – економічного розвитку району свідчить про збереження позитивних тенденцій щодо нарощення виробництва продукції, робіт і послуг, підвищення рівня життя населення.

Значна увага в районі приділяється розвитку соціальної сфери. У районі працює 23 загальноосвітніх навчальних закладів, де навчаються більше 2-х тисяч дітей, професійний аграрний ліцей, районний будинок дитячої та юнацької творчості.

Охорону здоров’я забезпечують Лисянська центральна районна лікарня, КНП "Лисянський РЦ ПМСД" Лисянської районної ради, районна санітарно – епідеміологічна станція, чотири лікарські амбулаторії, 33 фельдшерських пункти.

Мережу культури складають районний будинок культури, 34 сільських клубних закладів культури, дитяча та районна бібліотеки, 34 сільські бібліотечні установи, кінотеатр, дитяча музична школа, Лисянський районний історичний музей ім. Т.Г.Шевченка, Погибляцький краєзнавчий музей та 5 музеїв на громадських засадах.

Багату творчими ужинками культурну спадщину бережуть і примножують 7 самодіяльних народних колективів. Радують своїм співом: народний самодіяльний вокальний ансамбль “Мелодія”, народний самодіяльний фольклорний колектив “Криниця”, народний самодіяльний ансамбль сучасної української пісні “Юмолас”, танцювальні колективи “Імпульс”, “Едельвейс” та “Ренесанс”.

Мальовнича Лисянська природа має три джерела з цілющою водою. Це урочище, що в давнину назвали “Калізбадом”, джерело “Калиновий кущ” та джерело з багатою на залізо водою "Громова вода".

Багато у районі історичних пам’яток, це:
- історико-етнографічний комплекс "Тарасова криниця",
- Журжинецьке городище доби раннього залізного віку;
- городище "Бурти", поблизу с.Чаплинка.

І надалі жителі Лисянщини докладатимуть всіх зусиль, щоб кожна сім’я, мала на столі хліб і до хліба, щоб у кожному домі панував мир та злагода, а на карті нашої України завжди був прекрасний, багатий працьовитими людьми та добрими справами наш Лисянський район.

бесплатно софт портал без регистрации скачать фильмы качественные шаблоны для dle бесплатноКорисні посиланняВхід на сайт

    Логін:


    Пароль:
Календар

«    Травень 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

Погода в Лисянці